ILUMINACJE KSIĄŻKOWE w CHROBRYM czyli INICJAŁY, DROLERIE, BORDIURY

Wystawa prac plastycznych uczniów klas pierwszych

Na wystawie prezentujemy blisko sześćdziesiąt najpiękniejszych i najciekawszych prac, przedstawiających inicjały samych autorów (uczniowie klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 1e) zgodne z założeniami sztuki iluminacji książek, wypracowywanej w czasach, gdy przedmioty te tworzone były ręcznie, nierzadko jako wspaniałe dzieła sztuki graficznej.

Większość prac przedstawia inicjały w rozwiniętej graficznie formie,  wśród prezentowanych nie brakuje jednak grafik nawiązujących do drolerii, czyli przedstawień scen naznaczonych humorem, groteską i karykaturą oraz bordiur, czyli liter udekorowanych obramowaniami składającymi się z ornamentów roślinnych, geometrycznych itp.

Prace powstały jako ćwiczenie graficzne, zainspirowane jednym z tematów prezentowanych w ramach zajęć plastyki,  dotyczącego średniowiecznej sztuki iluminacji. Prace powstały wyłącznie przy użyciu tradycyjnych metod i materiałów (ołówek, akwarela, gwasz, farby plakatowe, kolorowe pisali, kredki).

Autorom prac gratulujemy pomysłowości i talentu i życzymy rozwijania tych wartości!

r.