I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2024"

MISTRZOWIE I PATRIOCI

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
mistrzowieipatriocim
Pod takim właśnie tytułem odbył się konkurs promujący wśród młodzieży wybitne postaci polskiego sportu, które odznaczyły się szczególnymi zasługami dla kraju w czasie II wojny światowej.
Projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Przygotowywane przez Fundację Instytut Łukasiewicza przedsięwzięcie okazało się wartościową inicjatywą, która służy upowszechnianiu wiedzy historycznej oraz popularyzowaniu wśród młodych ludzi, chlubnych postaw polskich sportowców w zmaganiach o wolną Polskę.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas humanistycznych – Anna Grelowska 1cp i Adam Krześlak 1cg. W nagrodę za zaangażowanie i poświęcony czas przy tworzeniu prac, uczniowie otrzymali gry planszowe Mistrzowie i patrioci. Samodzielnie wykonane projekty (m.in. o Antonim Maszewskim – absolwencie naszej szkoły) powstały pod opieką nauczycieli p. Adama Grelowskiego i p. Janusza Błaszczyka.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy pisemnej na jeden z trzech wymienionych poniżej tematów:

1) Halina Konopacka, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, Janusz Kusociński, Maria Kwaśniewska, Józef Noji, a może ktoś inny? Który z mistrzów polskiego sportu zaangażowany w walkę o losy Ojczyzny jest Ci najbliższy? Napisz, dlaczego jego życiorys może być inspiracją i stanowić wzór patriotyzmu.

2) Jak wyglądało życie młodego sportowca 80, 90 lat temu, a jak dziś? Z jakimi przeżyciami wiązało się reprezentowanie kraju, który dopiero odzyskał niepodległość? Czy współcześnie uprawianie sportu można łączyć z patriotyzmem?

3) Byliśmy patriotami. Ten patriotyzm był w nas – mówiła o przedwojennych sportowcach Maria Kwaśniewska, lekkoatletka, brązowa medalistka olimpijska z Berlina (1936r.). Na podstawie życiorysu sportowca wybranego z listy zaprezentowanej poniżej udowodnij, że ideały przyświecające sportowcom nieodłącznie związane są z miłością do Ojczyzny: Janusz Kusociński, Halina Konopacka, Maria Kwaśniewska, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Antoni Maszewski, Bronisław Czech.

Projekt Mistrzowie i patrioci został zrealizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i służył przypomnieniu sylwetek polskich sportowców – narodowych bohaterów, którzy od 1 września walczyli z Niemcami, a od 17 września – także z Rosjanami. Sportowcy wstępowali do wojska i organizacji podziemnych, ginęli w kampanii wrześniowej, katyńskim lesie, pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim, niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Choć sport był ich życiem, największą wartością pozostała niepodległa Polska...
A.G.
powrót