OKM 1940

start1040m
11 stycznia 2018 roku odbyło się z inicjatywy Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." spotkanie edukacyjno-historyczne poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Spotkanie z klasą I "c" poprowadził prezes Jarosław Olbrychowski.
Na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej okupowanym przez ZSRR funkcjonariusze policji byli masowo aresztowani bezpośrednio po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 (lub mordowani na miejscu) i są jedną z głównych grup ofiar zbrodni katyńskiej. Obóz w Ostaszkowie, którego więźniowie zostali wymordowani w Twerze wiosną 1940 był przeznaczony przez NKWD wyłącznie dla funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, KOP i innych zmilitaryzowanych formacji Państwa Polskiego. W Miednoje spoczywa 169 funkcjonariuszy, którzy służyli na terenie XII Okręgu Policji Państwowej (Pomorskiego) z siedzibą w Toruniu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Rodziny aresztowanych funkcjonariuszy zostały deportowane przez NKWD na Syberię i do Kazachstanu w styczniu i kwietniu 1940 r.

W załączniku: Notatka szefa NKWD Ławrientija Berii do Józefa Stalina z propozycją wymordowania polskich jeńców, z 5 marca 1940 r., z podpisami: Jóżefa Stalina, Klimenta Woroszyłowa, Wiaczesława Mołotowa i Antanasa Mikojana

proxy (png) 0.04mb, (Pobrań: 42)