I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2020"

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
zdjęcie
 W piątek, 3 V 2019 roku, uczniowie Chrobrego wraz z Panem Dyrektorem reprezentowali szkołę na obchodach 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Uroczystość zapoczątkowała msza święta w kościele OO. Bernardynów. Po mszy piotrkowianie udali się pod tablicę upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, gdzie zostały złożone kwiaty m.in. w imieniu społeczności I LO.

Konstytucja 3 maja została uchwalona podczas Sejmu Wielkiego w 1791 roku. Głównymi twórcami byli król Stanisław August Poniatowski, absolwent naszej szkoły, marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski oraz marszałek wielki Ignacy Potocki. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (zaraz po amerykańskiej) ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja wprowadziła ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej oraz trójpodział władzy, który do dziś jest uważany za podstawę demokratycznego państwa prawnego.
Oliwia Grzelakowska
powrót