I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2024"

SZLAKIEM ŻYDOWSKIEJ KULTURY W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
IMG_20170918_114835m
Klasa 1A wraz z wychowawcą panią Eweliną Szamburską miała przyjemność uczestniczyć w dwóch spotkaniach dedykowanych pozostałościom kultury i historii Żydów piotrkowskich.
Pierwsze zajęcia odbyły się 18 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w postaci spotkania z rabinem Symchą Kellerem – dawnym przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Uczniowie, oglądając film poświęcony tematyce najbardziej znanych obrzędów kultury judaistycznej, mogli porównać różnice i podobieństwa naszych obyczajów. Nie obyło się również bez pytań nurtujących uczestników, na które rabin z chęcią i rzetelnością odpowiadał. Licealiści w rozmowie z Symchą Kellerem zmierzyli się także z stereotypami krążącymi wokół wyznawców religii mojżeszowej.

Drugie ze spotkań z kulturą żydowską przybrało zupełnie inną formę. Pomimo niesprzyjającej aury 3 października klasa 1A wyruszyła w spacer po mieście połączony z warsztatami archeologicznymi. Deszcz nie przeszkodził w wędrówce szlakiem pozostałości po kulturze żydowskiej. Marsz rozpoczął się pod najbardziej charakterystycznym obiektem związanym z judaizmem w Piotrkowie Trybunalskim – synagogą. Kolejnymi punktami były granice getta, rynek, a także dawna ulica Żydowska. Dla nieuważnych kolejne zajęcia, czyli warsztaty archeologiczne mogły okazać się nie lada wyzwaniem. Należało bowiem wykorzystać wiedzę zdobytą podczas spaceru i nanieść odpowiednie obiekty na mapy pochodzące z różnych etapów funkcjonowania miasta.

Zarówno spotkanie z rabinem, jak i warsztaty stały się dla uczniów okazją do zgłębienia wiedzy na temat kultury wyznawców judaizmu, a także refleksji na temat różnic i podobieństw między dwoma narodami niegdyś żyjącymi w symbiozie.

Julia Węglarska 1a
powrót