DEBATY OKSFORDZKIE

start
Debaty oksfordzkie są nie tylko świetnym narzędziem edukacyjnym, lecz także stanowią zachętę do pogłębiania wiedzy na różnych płaszczyznach życia codziennego oraz nauki. Przekonali sie o tym nasi uczniowie, należący do Koła Debat.
3 i 17 października b.r. w szkole odbyły się dwuczęściowe warsztaty dotyczące właśnie debat oksfordzkich, za których organizację jest odpowiedzialna Fundacja Nowy Głos. Uczniowie poznali specyfikę tej formy dyskusji. Mieli okazję spróbować swoich sił w budowaniu argumentów pod presją czasu. Wzięli udział w ćwiczeniu, od którego zależało życie fikcyjnych rozbitków, w role których się wcielili, mając za zadanie przekonać drugą stronę do swojej racji. Poznali rolę każdego mówcy, a zwieńczeniem tego była debata, w której aktywnie uczestniczyli nie tylko jako mówcy, lecz również sędziowie.

Warsztaty prowadził jeden z członków Fundacji Nowy Głos - Remigiusz Kula - student studiów II stopnia politologii oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim; prezes Stowarzyszenia Polskiego Sportu oraz Koła Naukowego Teatr i Polityka; wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych; sędzia, trener oraz aktywny uczestnik debat oksfordzkich; II wicemistrz Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich na rok akademicki 2018/19; realizator projektu z zakresu kultury „Festiwal Teatrów Studenckich START”, a także twórca imprezy sportowej „Mistrzostw Polski Południowej w piłce nożnej sześcioosobowej”, której II edycja odbyła się w tym roku w Tychach.

W warsztatach uczestniczyli: Fryderyk Folkman, Weronika Sobierska, Jakub Olczyk, Maryla Majchrowska, Urszula Sęk, Michał Kacprzyk, Szymon Kauc, Paulina Skalik, Kacper Świerk, Bartłomiej Kabziński, Roksana Olszewska, Wiktoria Gaj, Kornelia Ślązak oraz Łukasz Rybak. Dziękuję wszystkim za obecność. Dziękuję także prowadzącemu warsztaty - Remigiuszowi Kuli. Z pewnością wiedza, którą nam przekazał będzie wykorzystywana przez nas w przyszłości.
Julia Dramińska