Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie. IPN o konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych w I Liceum Ogólnokształcącym

start
W holu I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie można od dziś oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945–1956".
Ekspozycja przedstawia bohaterów młodzieżowych organizacji konspiracyjnych, które w ostatnich latach wojny i tuż po niej zakładali w całej Polsce uczniowie, studenci, młodzi robotnicy oraz chłopi. Jak podaje IPN, w latach, które obejmuje wystawa, w kraju działały przynajmniej 972 podziemne związki młodzieżowe, skupiające ok. 11 tys. członków.

Wystawę będzie można oglądać przez tydzień, a Henryk Michalski, dyrektor I liceum, już zaprasza młodzież z innych piotrkowskich szkół.

Ekspozycja, jak dodaje, nieprzypadkowo jest prezentowana w murach I LO. Jednym z bohaterów wystawy jest absolwent Chrobrego - Sławomir Karliński, jeden z założycieli Tajnej Organizacji Związku Harcerstwa Polskiego "Małej Dywersji".

Więcej informacji: http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-piotrkowie-otwarcie,5016560,artgal,t,id,tm.html,5016560,artgal,t,id,tm.html