Święto Narodowe Trzeciego Maja

start
 W piątek, 3 V 2019 roku, uczniowie Chrobrego wraz z Panem Dyrektorem reprezentowali szkołę na obchodach 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Uroczystość zapoczątkowała msza święta w kościele OO. Bernardynów. Po mszy piotrkowianie udali się pod tablicę upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, gdzie zostały złożone kwiaty m.in. w imieniu społeczności I LO.

Konstytucja 3 maja została uchwalona podczas Sejmu Wielkiego w 1791 roku. Głównymi twórcami byli król Stanisław August Poniatowski, absolwent naszej szkoły, marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski oraz marszałek wielki Ignacy Potocki. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (zaraz po amerykańskiej) ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja wprowadziła ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej oraz trójpodział władzy, który do dziś jest uważany za podstawę demokratycznego państwa prawnego.
Oliwia Grzelakowska